
Lecznicze właściwości szałwii. Dlaczego warto ją stosować?
Szałwia lekarska to zioło, którego prozdrowotne właściwości są znane od wieków. Obecnie szałwia jest najszerzej wykorzystywaną byliną leczniczą stosowaną nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale również kosmetycznym. Warto poznać lecznicze właściwości szałwii, która jest naturalnym lekarstwem na wiele trapiących nas schorzeń. Warto również dodać, że intensywny smak i aromat szałwii wykorzystywany jest w celach kulinarnych.
Szałwia – właściwości lecznicze
Wiele osób zastanawia się, jak działa szałwia i skąd biorą się jej dobroczynne właściwości.
Szałwia zawiera:
- kwasy organiczne,
- garbniki,
- witaminy A, C i B,
- magnez,
- potas, sód, cynk.
Barwniki roślinne (flawonoidy) zawarte w szałwii wykazują silne działanie przeciwzapalne, dlatego zioło można stosować jako napar w stanach zapalnych organizmu, a także zewnętrznie przemywać skaleczenia lub ogniska trądziku.
Szałwia może być również pomocna w leczeniu łuszczycy, grzybicy i łupieżu.
Olejki eteryczne i fitoestrogeny zawarte w roślinie wykazują działanie rozkurczowe, dlatego napary poleca się kobietom zmagającym się z bólami menstruacyjnymi. Picie naparu z szałwii jest polecane również kobietom, które zakończyły karmienie piersią i chcą powstrzymać laktację. Kuracja jest również skuteczna w czasie nawału pokarmu, zapobiegając zapaleniu piersi.
Regularne picie naparu z szałwii ma działanie wzmacniające organizm oraz wspomagające odporność. Dobroczynnie wpływa również na przewód pokarmowy, wspomagając trawienie i pracę jelit.
⇨ 5 ziół, które pozytywnie wpłyną na cerę. Zadbaj o skórę naturalnymi metodami
Jak przygotować napar z szałwii?
Teraz doskonale wiemy, jak działa szałwia. Nie każdy jednak wie, jak ją stosować i przygotować tak, aby pozyskać z rośliny substancje prozdrowotne. Napar z tej rośliny ma bowiem wszechstronne zastosowanie – można go nie tylko pić, ale także wykorzystywać do inhalacji, przemywania skóry, płukania jamy ustnej.
Sposób przygotowania:
Napar z szałwii można wykonać ze świeżej rośliny, jednak częściej stosuje się susz. 1 lub 2 gramy suszu (łyżeczka) powinny zostać zalane 250 ml wrzącej wody. Napar należy zaparzać pod przykryciem przez 15 minut, następnie odcedza się susz.
W celu przygotowania naparu do kąpieli zaleca się zwiększenie proporcji i zalanie wrzątkiem 5 łyżeczek suszu.
Skąd pozyskać szałwię?
Szałwia to bardzo popularne zioło stosowane w medycynie naturalnej, dlatego nie ma większych problemów z jej pozyskaniem. Najbardziej pożądaną formą szałwii jest susz z rośliny. Warto szukać go w sklepach zielarskich, a także w sklepach z ekologiczną żywnością.
Inną dość znaną formą jest susz w saszetkach, które służą do przygotowania herbaty, a ich użycie jest bardzo wygodne – wystarczy zalać je wodą, bez konieczności odmierzania odpowiedniej ilości.
Szałwię można zbierać i suszyć samodzielnie – w naszym klimacie nie rośnie dziko, jednak sadzonki można hodować w domu, na balkonie lub w ogrodzie. Szałwia wymaga przykrywania na zimę lub przenoszenia w tym okresie do ciepłego pomieszczenia, w innym razie będzie rośliną jednoroczną. Zioło z własnej hodowli można zbierać i suszyć właściwie przez cały rok. Nadają się do tego zarówno liście, jak i naziemna część łodygi.
⇨ Te zioła poprawią trawienie. Naturalny sposób na problemy z układem trawiennym