res:
Pylenie roślin. Które rośliny kiedy pylą?

Pylenie roślin. Które rośliny kiedy pylą?

Dodaj komentarz

Pylenie roślin to jedna z najczęstszych przyczyn alergii. Nic więc dziwnego, że wiosna i wczesne lato to najtrudniejszy okres dla alergików. Ocieplenie klimatu znacznie polepsza warunki wegetacji wielu roślin, dlatego okres ich pylenia się wydłuża. W praktyce oznacza to, że osoby cierpiące na katar sienny muszą liczyć się z pyleniem roślin od połowy lutego do końca października. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zabezpieczyć się przed uciążliwym działaniem alergenów w powietrzu.

Które rośliny pylą i w jakim okresie?

Kalendarz pylenia roślin został stworzony po to, aby alergicy mogli np. zaplanować wakacyjny wypoczynek w komfortowych warunkach. Informacja o największym stężeniu alergenów w powietrzu daje im możliwość unikania otwartych przestrzeni, a więc łagodzenia objawów reakcji alergicznych, które są bardzo uciążliwe dla organizmu i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Kalendarz dla alergików to wynik pomiarów prowadzonych w Polsce od 1989 r. Od tamtej pory komunikaty o stężeniu alergenów w powietrzu są aktualizowane co roku.

Sezon na alergie zaczyna się w połowie lutego, a pierwszymi pylącymi roślinami są drzewa. W Polsce alergie wywołują m.in.:

  • leszczyna (koniec stycznia-poczÄ…tek kwietnia),
  • brzoza (bardzo silnie pyli przez caÅ‚y kwiecieÅ„),
  • olsza (luty-marzec),
  • topola (poÅ‚owa marca-poÅ‚owa kwietnia),
  • dÄ…b (poÅ‚owa kwietnia-poÅ‚owa maja).

Jak pieprz afrykański działa na zdrowie i urodę? »

Pylenie traw również może powodować silne reakcje alergiczne. W Polsce występuje ok 200 gatunków traw, wśród których najbardziej uczulające są m.in.: wiechlina łąkowa, tymotka i kupkówka pospolita. Pylą w okresie od końca kwietnia do końca października, a największe stężenie pyłków traw w powietrzu można zaobserwować od końca maja do połowy lipca.

Uczulać mogą też chwasty. Jedną z najpopularniejszych przyczyn alergii jest bylica, która wywołuje silny katar sienny, zapalenie spojówek czy nawet objawy astmy. Oto najważniejsze pozycje w kalendarzu pylenia chwastów:

  • bylica (pyli od lipca do poczÄ…tku października. NajwiÄ™ksza aktywność to koniec lipca do poÅ‚owy sierpnia),
  • babka (poÅ‚owa maja-poÅ‚owa wrzeÅ›nia),
  • pokrzywa (najsilniej pyli od poczÄ…tku czerwca do koÅ„ca sierpnia),
  • komosa (najsilniejsze pylenie wystÄ™puje w lipcu i sierpniu),
  • ambrozja (pyli od poÅ‚owy sierpnia do poÅ‚owy października).

Przyczyną alergii mogą być także zarodniki grzybów pleśniowych, które można spotkać w sianie, słomie i liściach niektórych roślin. Najczęściej uczulające grzyby pleśniowe to Alternaria (aktywnie uczula od końca czerwca do połowy września) i Cladopsorium (największa aktywność od maja do końca września).

Należy pamiętać, że kalendarz pylenia traw jest też podzielony ze względu na regiony występowania poszczególnych alergenów. Umiejętne korzystanie z niego jest uznawane za jedną z najlepszych form profilaktyki.

Jak alergik powinien zabezpieczyć się przed oddziaływaniem pyłków?

Skuteczne leczenie przyczyn alergii jest bardzo trudne. Można jedynie zapobiegać jej objawom i stosować profilaktykę, która chroni przed szkodliwym oddziaływaniem pyłków. Oto najczęściej stosowane metody:

  • diagnostyka – przy pomocy specjalnych testów można zdefiniować alergeny i wdrożyć Å›rodki zapobiegawcze,
  • kalendarz pylenia roÅ›lin – sprawdzanie aktualnego stężenia alergenów w powietrzu pomaga unikać miejsc, w których pyÅ‚ki sÄ… najbardziej aktywne,
  • unikanie otwartych przestrzeni – jeÅ›li to możliwe, należy unikać otwartych przestrzeni, w których stężenie pyÅ‚ków jest najsilniejsze,
  • tabletki, krople, inhalatory – Å›rodki farmakologiczne pomagajÄ… skutecznie Å‚agodzić objawy alergii. Ważne, aby wybierać specyfiki, które nie powodujÄ… skutków ubocznych,
  • odczulanie – immunoterapia alergenowa to jedyny sposób, który może pomóc w leczeniu przyczyny alergii. Jest ona podawana w formie zastrzyków, powinna być stosowana regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza. Może zmniejszyć wrażliwość organizmu na konkretny alergen lub stopniowo doprowadzić do wygaszenia alergicznych reakcji organizmu.

Pasieka na dachu? Dlaczego nie! W ten sposób pomożesz najlepszym naturalnym zapylaczom »