Pszenica z grobów egipskich – nowy gatunek pszenicy czy nowy rodzaj super-żywnoÅ›ci?
Pszenica z grobów egipskich nie jest nowym gatunkiem pszenicy ani nowym rodzajem super-żywnoÅ›ci:-) To krótka bajka Anthony de Mello o mocy słów i mÄ…droÅ›ci, która nie umiera pomimo upÅ‚ywu czasu…
„Pszenica z grobów egipskich”
W grobie jednego ze starożytnych
faraonów egipskich znaleziono garść ziaren pszenicy.
Miały pięć tysięcy lat.
Ktoś zasiał ziarna i podlewał.
I ku ogólnemu zdumieniu
ziarna ożyły i wykiełkowały.
Po pięciu tysiącach lat!
Kiedy ktoś jest oświecony, jego słowa są jak nasiona, pełne życia i energii. I mogą zachować formę nasion przez wieki, aż zostaną zasiane w serce żyzne i otwarte.
Zwykłem był myśleć, że słowa pisane są martwe i suche. Teraz wiem, że są pełne energii i życia. To moje serce było zimne i martwe, jakże więc mogło w nim coś wyrosnąć?
Bajka pochodzi z książki „Åšpiew ptaka” Anthony de Mello
Anthony de Mello (1931-1987), hinduski jezuita, psychoterapeuta i przewodnik duchowy. Autor m.in. „Przebudzenia”, „Wezwania do miÅ‚oÅ›ci”, „Modlitwy żaby”. „Åšpiew ptaka” to skarbiec bajek buddyjskich, chrzeÅ›cijaÅ„skich, chasydzkich, sufickich, chiÅ„skich i z wielu innych kultur, opatrzonych znakomitymi komentarzami.
Anthony de Mello mówi: „Każda z tych bajek ma coÅ› do powiedzenia o TOBIE, nie o innych. (…) GdybyÅ› tego nie przestrzegaÅ‚, bajka okazaÅ‚aby siÄ™ duchowo szkodliwa”.