res:
Przełam schematy

Przełam schematy

Dodaj komentarz

Nie wzdychaj do wolności, nie zamykaj jej w sferze marzeń. Zamiast tego zrób coś, by poznać jej smak… Kto lub co ogranicza naszą wolność? Zwykle winowajcy szukamy na zewnątrz. Tymczasem on kryje się w samym środku, w naszych głowach i sercach. Sądzisz, że byłbyś wolny, gdyby wszyscy dali ci święty spokój i nikt niczego od ciebie nie chciał? To nieprawda. Twoja wolność nie zależy od innych, a jedynie od ciebie. I tylko ty sam możesz dać sobie na nią przyzwolenie.

Uwolnij się…

1 … od negatywnych emocji! Najpierw naucz się je rozpoznawać. Obserwuj siebie przez najbliższych kilka dni, kierując uwagę na to, jak odczuwasz pierwsze symptomy rozdrażnienia, żalu czy smutku. Może to być kłucie w żołądku, lekki ból głowy… Postaraj się je zlokalizować i zdusić w zarodku. Jak? To proste. Skoro tylko poczujesz, że robisz się coraz bardziej rozdrażniony, powiedz o tym głośno: “Jestem lekko poddenerwowany” – i weź głęboki wdech, a potem zrób długi wydech. Używaj słów, które naprawdę odzwierciedlają twój stan ducha oraz siłę negatywnych emocji. Gdy już je nazwiesz, znikną szybciej, niż się pojawiły.

2 … od monologu wewnętrznego krytyka! W naszej głowie rozbrzmiewa wiele głosów, niektóre aż z czasów dzieciństwa. Zwykle przeważają komunikaty negatywne, takie, jak: “no i co zrobiłeś?!”, “musiałeś to powiedzieć?”, “do niczego się nie nadajesz”, “ale z ciebie frajer”, “nikt nie potraktuje cię poważnie”… Uprzykrzają nam tylko życie. Na szczęście można ich się pozbyć. Podobnie jak w poprzednim punkcie, najlepiej wypowiedzieć je na głos i natychmiast zakwestionować. Prosty przykład: rozlałeś mleko na świeżo umytą podłogę. Co mówi twój wewnętrzny głos? – “kretyn!”. “Czyżby?” – spytaj swojego krytyka. Przypomnij mu, że dziś usłyszałeś od szefa, że świetnie wykonałeś zadanie, a wczoraj doskonale poradziłeś sobie z pewnym problemem w bardzo stresującej sytuacji. W ten sposób wytrącisz mu argument z ręki i wreszcie będzie cicho.

3 … od schematów, w których żyjesz! Weź kartkę i napisz na niej pięć swoich największych marzeń. Nie zastanawiaj się, dlaczego jeszcze się nie spełniły, tylko puść wodze fantazji. Niech od dzisiaj będzie to twoja lista rzeczy do zrobienia. Zacznij od pierwszej. Chcesz wyruszyć w podróż dookoła Europy? Usiądź do komputera i znajdź w sieci zdjęcie, które obrazuje to marzenie. Wydrukuj je i powieś w widocznym miejscu. Pomyśl, jaki będzie twój pierwszy krok. Czego potrzebujesz do jego realizacji? Następnie przejdź do kolejnego marzenia z listy i postępuj podobnie. Pamiętaj, że wszystko jest możliwe! Trzeba tylko bardzo czegoś pragnąć.

4 … od krzywego lustra! Nie jesteś zadowolony ze swojego wyglądu? Weź swoje ulubione zdjęcie sprzed, powiedzmy, 10 lat. Co czujesz, gdy na nie patrzysz? Myślisz: “jaką byłam piękną kobietą”, “ale ze mnie przystojniak”…? Teraz przypomnij sobie, co wtedy o sobie myślałeś? Coś zupełnie przeciwnego, po prostu masa kompleksów. Oto, jak łatwo nabijamy sobie głowę mylnymi przekonaniami. Czas zaakceptować swoje ciało (zestaw ćwiczeń znajdziesz w artykule “Ujrzeć swoją urodę”). Zamiast się krytykować:

– codziennie rano popatrz na swoje odbicie, uśmiechnij się do niego i powiedz: “dobrze wyglądasz”
– zamów sobie sesję fotograficzną. Poproś przyjaciela lub idź do profesjonalnego fotografa
– zacznij uprawiać sport. Wybierz dyscyplinę, która sprawia ci największą przyjemność, nie musisz być rekordów, wystarczy sama radość z ruchu
– zrób sobie przyjemność, np. kup jakiś prezent. Nie stać cię na kabriolet? Na początek mogą być kolczyki.

5 … od potrzeby otaczania się ludźmi! Naucz się czerpać frajdę z bycia ze sobą. To jedna z najważniejszych umiejętności w życiu każdego człowieka. Uwolnij się od presji spędzania każdej wolnej chwili w czyimś towarzystwie. Nie musisz tego robić. Nawet jeśli żyjesz w związku czy dużej rodzinie, znajdź czas, by pobyć ze swoimi myślami, we własnej przestrzeni. Nie planuj tego, co będziesz wtedy robić. Zdaj się na własną intuicję.

6 … od chorobliwej zazdrości! W ten sposób podarujesz wolność nie tylko sobie, lecz także innym. Jeśli ci na kimś bardzo zależy, pomyśl, co mogłoby go uszczęśliwić. Daj mu szansę, by cieszył się tym, co najbardziej lubi… Gdy przyjaciółka odwoła wasze spotkanie, bo przyjechał do niej przyjaciej z Madrytu, pożycz jej z serca: “Baw się cudownie!”.

Julia Nowicka
tekst pochodzi z magazynu “Sens” nr 6/21 czerwiec 2010