Zdrowe napoje roślinne
Jednym z produktów cechujÄ…cych siÄ™ najwyższÄ… zawartoÅ›ciÄ… Å‚atwoprzyswajalnych wartoÅ›ci odżywczych jest… mleko. Zawiera ono skÅ‚adniki, które sÄ… nam niemal niezbÄ™dne do prawidÅ‚owego funkcjonowania w tym: biaÅ‚ko, lipidy, wapÅ„, magnes, fosfor, potas, witaminÄ™ A, B12, C, D, E, K, PP. Ponadto, mleko obniża ryzyko wstÄ™powania wielu niebezpiecznych schorzeÅ„ tj.: nadciÅ›nienie, raka jelita grubego.
W wielu kulturach mleko jest uważane za podstawowy element żywienia – szczególnie dzieci. Mleko jest pokarmem, który towarzyszy czÅ‚owiekowi od dnia narodzin. W ostatnim czasie produkt ten staÅ‚ siÄ™ jednak dość kontrowersyjny, co wpÅ‚ynęło na zwiÄ™kszenie grona swoich przeciwników. Wszystko za sprawÄ… m.in.: znacznej zawartoÅ›ci tÅ‚uszczu, która jest odradzana osobom dorosÅ‚ym, ze wzglÄ™du na ryzyko wystÄ…pienia raka, a także prawdopodobieÅ„stwo wystÄ…pienia chorób serca. Niemniej jednak produkty mleczne stanowiÄ… ważne uzupeÅ‚nienie codziennej diety.
Co jest interesujÄ…ce we współczesnym Å›wiecie coraz wiÄ™cej osób wykazuje nietolerancjÄ™ dla spożywania mleka, ze wzglÄ™du na zawarte w nim biaÅ‚ka mleka krowiego. Konsekwencje jego spożywania przez osoby cechujÄ…ce siÄ™ nietolerancjÄ… mogÄ… być bardzo przykre: wymioty, biegunka i wysypka. Warto zaznaczyć, że jest to powszechny problem dotyczÄ…cy zarówno dorosÅ‚ych jak i dzieci. Nie oznacza to jednak, że osoby te powinny zapomnieć o istnieniu mleka:). Ufff…. uspokajamy – istniejÄ… mleczne napoje roÅ›linne, które sÄ… Å›wietnÄ… alternatywÄ… dla klasycznego mleka krowiego. Tak wiÄ™c nie ma potrzeby zmuszania siÄ™ do spożywania mleka krowiego – warto dać siÄ™ przekonać, do mlecznego napoju np.: sojowego, migdaÅ‚owego, owsianego, kokosowego czy ryżowego. Produkty te sÄ… dostÄ™pne w sklepach, w których codziennie dokonujemy zakupów spożywczych. Zatem zachÄ™camy, aby podczas nastÄ™pnej wizyty w sklepie zatrzymać siÄ™ przy półkach z napojami roÅ›linnymi, zaprzyjaźnić siÄ™ z nimi i na staÅ‚e zaprosić do naszej kuchni.:)
Mleka roślinne mają wiele zalet:
- są dobrym źródłem białka (najwięcej białka ma mleko sojowe),
- sÄ… mniej kaloryczne od tradycyjnego mleka,
- stanowią cenne źródło błonnika,
- są źródłem wapnia,
- sÄ… lekkostrawne,
- zawierają dużo witamin i minerałów.
A dlaczego są one równie zdrowe? Oto kilka słów na ich temat:
Mleko sojowe – bez wątpienia jest jednym z najbardziej popularnych mlecznych napojów roślinnych. Produkt ten posiada wielu zwolenników ze względu na właściwości odżywcze. Charakteryzuje się znaczną ilością białka oraz stanowi cenne źródło witaminy B. Nie zawiera laktozy. Mleko sojowe jest skarbnicą fitohormonów (hormonów roślinnych) korzystanie wpływających na kobiety w okresie menopauzy- co stanowi jego dominującą zaletę. Dodatkowo korzystnie oddziałuje na choroby układu pokarmowego.
Produkt ten posiada także swoją ciemną stronę, której nie należy pominąć, a mianowicie może przyczyniać się do powstawania alergii oraz problemów z tarczycą.
Mleko migdałowe – ma charakterystyczny smak z delikatna nuta orzechową. Idealnie nadaje się dla osób cierpiących na problemy z nadciśnieniem tętniczym oraz schorzeniami układu krążenia. A to dlatego, że mleko migdałowe charakteryzuje się niską zawartością sodu i znaczną ilością potasu. Dodatkowo zawiera błonnik, który jest odpowiedzialny za uregulowanie tempa wchłaniania cukrów i cholesterolu, dzięki czemu jego spożywanie zalecane jest osobom zmagającym się z cukrzycą.
Mleko owsiane – zawiera wiele istotnych dla organizmu człowieka węglowodanów, witamin i substancji mineralnych. Warto włączyć go do swojej diety szczególne powinny to uczynić osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego oraz z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej.
Mleko kokosowe – nie należy mylić go z sokiem, który znajduje się wewnątrz kokosa, gdyż jest ono wyciskane z grubego i dojrzałego miąższu. Stanowi świetne źródło włókna pokarmowego oraz wielu, wielu innych minerałów i witamin. Są takie miejsca na ziemi, np. kraje położone nad Oceanem Spokojnym, gdzie mleko kokosowe pojmowane jest jako nieoceniony środek o właściwościach leczniczych. Pozytywnie wpływa na pracę wątroby oraz serca. Ponadto, kojąco wpływa na dolegliwości żołądkowe. Z racji, że cechuje się wysoką kalorycznością i tłustością, najlepiej spożywać go w połączeniu z odrobiną wody.
Mleko ryżowe – słodkie w smaku, przypominające kalorycznością 2% mleko krowie, choć ma bardziej wodnistą konsystencję. Powszechnie dostępne w sklepach są wzbogacane witaminami i solami mineralnymi.
PodsumowujÄ…c – mleko roÅ›linne można wykorzystać tak jak tradycyjne mleko do kawy, deserów, owsianki, pÅ‚atków Å›niadaniowych, koktajli itd.
Jeżeli znajdziemy odrobinę wolnego czasu mleko roślinne możemy zrobić w domu. Aby samodzielnie przygotować mleko roślinne należy zalać 1 szklankę np. migdałów (można je wcześniej sparzyć i zdjąć skórkę) lub nasion wodą i pozostawić na około 8 godzin lub całą noc do namoczenia. Następnie trzeba je zmiksować i odcedzić przy pomocy gazy rozłożonej na sitku. Mleko gotowe! 🙂