res:
Najlepsze zioła na trawienie

Najlepsze zioła na trawienie

Dodaj komentarz

Życie w ciągłym pośpiechu, szybkie spożywanie posiłków i wybieranie produktów, które nie są zbyt lekkostrawne sprawia, że u wielu osób pojawić się mogą różne dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Kiedy to jest możliwe, warto nie opierać się wtedy (jedynie) na środkach z apteki, ale postawić można na zioła na trawienie. W wielu przypadkach wspomóc mogą one pracę organizmu, wpływając pozytywnie na samopoczucie.

Problemy z brzuchem a zioła na trawienie

Dla wielu osób niemal codziennością są bóle brzucha, zgaga czy wzdęcia, lecz niejednokrotnie pojawiają się też poważniejsze choroby układu pokarmowego. Przyczynami takiego stanu rzeczy są:15

  • jedzenie w poÅ›piechu,
  • stres,
  • niedostosowana do potrzeb organizmu dieta,
  • zjadanie zbyt dużej iloÅ›ci jedzenia.

Oczywiście w takich wypadkach ważne jest wprowadzenie do swojego życia odpowiedniego jadłospisu, unikanie szkodliwych potraw czy przejadania się. Często jednak to nie wystarcza i wtedy na problemy trawienne można zastosować różnego rodzaju zioła, które mogą przynieść organizmowi znaczną ulgę.

Postacią, w jakiej użytkuje się takie zioła są najczęściej dobrze przyswajalne herbatki. Część tych roślin stosuje się też jednak jako przyprawy. Właściwości poszczególnych ziół mogą zaś pomóc z dolegliwościami takimi jak: zgaga, wzdęcia, biegunka czy drażliwość jelit. Picie naparów ziół po posiłkach może w znacznym stopniu poprawić pracę układu pokarmowego.

zioła na trawienie

Jakie zioła na trawienie wybierać?

Wykorzystywane już od setek lat zioła, które potrafią złagodzić różnego rodzaju dolegliwości, wpływają korzystnie także na żołądek i inne części układu pokarmowego. Pod tym względem najbardziej skuteczne są:

1. Rumianek, który zawiera m.in. flawonoidy, kwasy organiczne i kumarynę. Napar z rumianku działa dobrze na układ trawienny: zapobiegając biegunkom, likwidując wzdęcia oraz pobudzając wydzielanie żółci oraz soków trawiennych.

2. Mięta pieprzowa, której głównym składnikiem jest mentol, działający rozkurczowo, chłodząco i łagodząco. Zaparzony susz, który pije się po spożyciu posiłku, pomaga w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Miętę >> można dodawać też jako przyprawę do mięs i sosów. Warto wiedzieć, że mięty powinny unikać osoby borykające się z problemem kamieni żółciowych.

3. Rozmaryn lekarski. Najczęściej jest on wykorzystywany jako przyprawa. Zioło to zawiera wiele cennych składników (m.in. garbniki, cyneol, kamfen czy fitoncydy), które wpływają korzystnie na układ pokarmowy, między innymi pobudzając produkcję żółci, wspomagając trawienie i niwelując skurcze.

4. Kminek – użytkowany albo w formie naparu albo przyprawy. Posiada on olejek eteryczny, który wpÅ‚ywa na zwiÄ™kszenie produkcji soków żoÅ‚Ä…dkowych. Kminek ma też dziaÅ‚anie rozkurczowe – a wiÄ™c pomaga w pozbywaniu siÄ™ wzdęć. Poleca siÄ™ dodawanie go do daÅ„ ciężkostrawnych.

5. Melisa lekarska, która zawiera garbniki oraz śluzy. Zioło to ma działanie uspokajające, dlatego napar z melisy można z powodzeniem stosować w zaburzeniach żołądkowych.

W swojej diecie warto stosować wspomniane wyżej, ale też inne zioła >> których naturalne właściwości mogą pomóc w procesie trawienia.