res:
Ten manifest może zmienić twoje podejście do odżywiania

Ten manifest może zmienić twoje podejście do odżywiania

Dodaj komentarz

Temat zdrowego odżywiania cieszy się w Polsce (i na świecie) coraz większą popularnością. Również nasi czytelnicy mają dużą świadomość wpływu odżywiania na zdrowie. Jednak co zrobić, aby dobre, smaczne, pełnowartościowe jedzenie było szeroko dostępne? Mamy pewną propozycję.

Poprzez codzienne wybory konsumenckie decydujemy, czego w sklepie będzie więcej – pełnowartościowej żywności, świeżych warzyw i owoców, czy też jedzenia typu instant, chipsów, batoników, przesłodzonych napoi gazowanych. Im więcej ludzi będzie zainteresowanych zdrowym odżywianiem, tym więcej pełnowartościowej żywności będzie w sklepach. Im większa będzie świadomość konsumentów, tym bardziej rozpowszechnią się zrównoważone uprawy żywności. Im więcej zrównoważonych upraw, tym większa ochrona środowiska (cytując Oceana Robbinsa: „Wszystkie kroki prowadzące do diety bardziej przyjaznej klimatowi, są również krokami prowadzącymi do zdrowszej diety”).

Małe działania pomnożone przez miliony ludzi, mają moc wpływu na świat. To, co wybieramy podczas zakupów spożywczych, wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na to, czy w sklepach będzie więcej sztucznej żywności, czy też pełnowartościowej, naturalnej. Natomiast „efektem ubocznym” naszych działań stanie się większa ochrona środowiska.

Książka „Głosy rewolucji żywnościowej” obfituje w wiele wskazówek na ten temat. Poniżej została zebrana garść najważniejszych. Wiele z nich można w prosty sposób zastosować w codziennym życiu. Zachęcamy do rewolucji żywnościowej – nie namawiamy do ulicznych protestów lecz do codziennych zdrowych wyborów żywnościowych:-)

Manifest rewolucji żywnościowej

– Wybieraj owoce zamiast słodyczy;

– Zrezygnuj z fast foodów i jedzenia typu instant;

– Kupuj organiczne jedzenie od lokalnych rolników zamiast nafaszerowanego chemią;

– Kupuj lokalnie;

– Pozbądź się genetycznie modyfikowanej żywności ze swojej diety;

– Przyrządzaj zdrowe posiłki dla siebie i bliskich;

– Podpisuj petycje, wspieraj zdrowe systemy żywnościowe;

– Zachęcaj bliskich do zdrowych nawyków konsumenckich i żywnościowych;

– Poszukuj i domagaj się informacji o składzie pożywienia, które kupujesz;

– Daj innym dobry przykład;

– Uwierz, że możesz uzdrowić świat tym, co jesz!

Źródło:

„Głosy rewolucji żywnościowej”

glosy-rewolucji-zywnosciowej

„Głosy rewolucji żywnościowej”