res:
10 sposobów jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania

10 sposobów jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania

1 komentarz

Słodkie batoniki, czekoladowe ciasteczka, tłuste chipsy, szybkie fastfoody i kolorowe napoje – po te produkty dzieci sięgają najchętniej i robią to tak często jak tylko mogą. Dlaczego? Po pierwsze są łatwo dostępne, po drugie są tanie i po trzecie są po prostu smaczne. A po czwarte, bardzo często pomijane – pomimo tych wszystkich pozornych zalet, nie posiadają one żadnej wartości odżywczej. Owszem, nie sposób się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że wszystko jest dla ludzi, jednak najważniejsza kwestią jest zachowywanie zdrowego umiaru, a to znacznie trudniej przychodzi dzieciom niż osobom dorosłym.

Dzieci cechują się mniejszą zdolnością rozróżniania tego, co jest dla niech zdrowe, a co nie – stąd  bardzo istotną rolą rodzica jest nie tylko podawanie wartościowych posiłków, ale głównie uświadamianie od najmłodszych lat, że warto jest zdrowo się odżywiać. To niezwykle ważne, aby przekazać wiedzę dotyczącą zdrowego żywienia, ponieważ jej brak niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Jedną z najbardziej powszechnych jest otyłość, która zajmuje drugie miejsce tuż po raku na liście chorób najgroźniejszych. Niepokojącym jest fakt, ze prognozuje się wzrostowa tendencję otyłości wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jak  i czy można temu zapobiec?

Otyłość jest problemem, z którym zdecydowanie trzeba walczyć, ponieważ przyczynia się do wielu chorób w okresie dorosłości tj.: schorzenia serca oraz wszelkich zaburzeń układu krwionośnego, raka jelita grubego oraz chorób układu kostnego.

Kładźmy silny nacisk na naukę naszych dzieci zdrowych nawyków od najmłodszych lat, aby samodzielnie mogły stosować je w swojej diecie w życiu dorosłym. Dzięki temu ich jakość życia z pewnością będzie wyższa.

Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania?

Przedstawiamy klika sposobów jak przekonać nasze pociechy, aby odżywiały się zdrowo:

  1. Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Dbajmy o to, aby dziecko nie wyszło bez niego z domu. Zdrowe śniadanie powinno składać się z pełnowartościowych produktów, które zapewnią dziecku energię na znaczą część dnia. Pamiętajmy, aby jak najczęściej śniadania byłby podawane cieple. A jeśli maluch kręci nosem – serwujmy z rana produkty sprawdzone, czyli te które dziecku smakują i które lubi – to powinno zmniejszyć opór wobec wczesnego jedzenia.
  2. Zawsze pakujmy dziecku do szkoły drugie śniadanie przygotowane w domu. Może to być ulubiona sałatka, lub wspólnie przygotowana kanapka. Zapakujmy do tornistra również domowy kompot, herbatkę ziołową oraz świeży owoc, bądź inną zdrową przekąskę np. suszone morele, żurawinę, jabłko, czy banana. Wystrzegajmy się  przekazywania pieniędzy na gotowe produkty.
  3. Dbajmy o to, aby w kuchni nie było nudno – zapraszajmy dzieci do wspólnej zabawy z przygotowywaniem posiłków, a przede wszystkim rozmawiajmy na ich temat, aby dzieci rozumiały dlaczego warto jeść zdrowo. Pamiętajmy, aby pozwolić dziecku na odrobinę swobody, nie bądźmy pedantyczni i nadopiekuńczy. Dbajmy o to, aby posiłki były kolorowe, przyozdobione śmiesznymi wzorkami. To z pewnością skłoni nasze dziecko do spożywania nawet tych produktów, które dotychczas negowało.
  4. Dobierajmy produkty, które są najbardziej wartościowe, np.: kasze, oleje i oliwy tłoczone na zimno. Wyeliminujmy produkty wysokoprzetworzone, instant, mrożonki, sztuczne słodziki, białą sól, kupne napoje, gotowe mieszanki przypraw.  Zrezygnujmy z używania mikrofalówki.
  5. Wszystkich domowników traktujmy równo, a mianowicie nie stosujmy praktyk przygotowywania innych posiłków dla dziecka, gdyż powinno ono jeść to, co rodzice (o ile żywią się zdrowo i regularnie:)).
  6. Pamiętajmy, że posiłki najlepiej smakują wtedy kiedy spożywamy je razem z rodziną. To jest idealna okazja, aby miło spędzić czas w gronie najbliższych przy wspólnych rozmowach i żartach. Bądźmy świadomi, że jesteśmy przykładem, wzorcem dla naszego dziecka, które w bliższej bądź dalszej przyszłości będzie powielało nasze zachowania i nawyki.
  7. Stosujmy zasadę „nic na siłę”. Nie zmuszajmy dzieci do jedzenia. Pomimo tak młodego wieku potrafią one samodzielnie regulować swoje potrzeby i je zaspokajać, choć oczywiście zdarzają się przypadki niejadków, które wymagają długiej i systematycznej pracy. Jednak pozwólmy „od czasu do czasu” zjeść dziecku to, na co ma ochotę w rozsądnych ilościach  nawet jeśli nie będzie to zdrowe
  8. Nie pospieszajmy dziecka w jedzeniu. Niech je spokojnie w swoim tempie, dokładnie przeżuwa każdy kęs.
  9. Miejmy oczy szeroko otwarte i uważnie obserwujmy, czy organizm naszego dziecka właściwie reaguje na dane produkty spożywcze. Niejednokrotnie zdarza się tak, że dziecko może wykazywać objawy nietolerancji produktów na tle alergicznym, wówczas zrezygnujmy z nich w diecie i spiszemy na konsultację lekarską.
  10. Wspólnie z dzieckiem róbmy zakupy spożywcze. Czytajmy etykiety, tłumaczmy na co i dlaczego warto zwracać uwagę. Dajmy pewna swobodę co do wyboru produktów np. owoców, warzyw, a jeśli wybór ten nie będzie najtrafniejszy, wspólnie wybierzmy coś innego.

Dodatkowo, nie zapominajmy, że zdrowa dieta to nie wszystko. Jej dopełnieniem powinna być aktywność fizyczna. Dbajmy o właściwą ilość ruchu i czasu spędzonego na świeżym powietrzu. Organizujmy wspólne wypady za miasto, rodzinną jazdę na rowerze, rolkach oraz spacery.

Drodzy rodzice, dieta naszego dziecka ma niebywały wpływ na jego codzienne funkcjonowanie. Dzięki odpowiedniemu żywieniu dziecko nie będzie miało kłopotów z koncentracją, ospałością oraz pobudliwością, a co najważniejsze będzie się prawidłowo rozwijać.

Pamiętajmy, że zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko 🙂