Domowe sposoby na tłustą cerę
Tłusta cera potrafi być prawdziwym utrapieniem. Problem może się ciągnąć latami, a stosowanie drogeryjnych kosmetyków nie przynosi upragnionych rezultatów. Dziś podpowiadam, co można z tym zrobić.
Pojęcie skóry tłustej określa cerę charakteryzującą się nadmiernym wydzielaniem sebum. Zjawisko to jest związane z czynnością gruczołów łojowych i jest traktowane jako okres przejściowy, który mija wraz z upływem lat. Niemniej jednak zdarza się, że kłopoty z cerą tłustą mogą utrzymać się do wieku dorosłego.
Cechą charakterystyczną jest przetłuszczanie się skóry w tzw. obszarze litery T, czyli strefy o największym zgromadzeniu gruczołów łojowych: czoła, nosa i brody oraz środkowa część klatki piersiowej i pleców.
Przyczyny
„Winowajców” tłustej cery może być wiele:
- wrodzona lub nabyta nadprodukcja tłuszczu,
- zaburzenia trawienia,
- niedobór witamin, zwłaszcza witaminy A, B, C,
- anemia,
- nieprawidłowa dieta (dużo słodyczy, tłuszczy, alkoholu,
- wieprzowiny i ostrych przypraw),
- częste stosowanie kosmetyków z alkoholem.
Ziołowe maseczki
Przy tłustej cerze najlepiej stosować zioła o działaniu ściągającym, np. szałwia lekarska lub oczar wirginijski. Dodatkową pomocą będą ziółka o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, np. tymianek, skrzyp polny, fiołek trójbarwny, rozmaryn, kwiat lipy, głóg pospolity, macierzanka piaskowa.
Zioła stosujemy zewnętrznie, a ich leczniczą esencję „wyciśniemy” robiąc z nich maseczki. Jak je zrobić? Na przykład tak:
1. Świeże zioła – do garści ziół należy dodać niewielką ilość wody i zmiksować na gęstą papkę – maseczka jest już gotowa do użycia.
2. Suszone zioła należy pokruszyć, zalać gorącą wodą. Po kilku-kilkunastu minutach usunąć nadmiar wody i zagęścić mąką owsianą.
Specyfiki do pielęgnacji tłustej skóry
Do codziennej pielęgnacji możesz używać kosmetyków drogeryjnych przeznaczonych do tłustej skóry, zwróć jednak uwagę na skład – te, które zawierają alkohol, mogą paradoksalnie pogłębić problem. My jednak jak zawsze polecamy kosmetyki naturalne i ekologiczne, jak na przykład tymiankowy żel do twarzy. Kosmetyki naturalne mają bezpieczny skład i są wolne od substancji podejrzanych o szkodliwe działanie.
Dodatkowo możemy wspomóc się takimi specyfikami jak: mydło siarkowe, mydło węglowe, glinka zielona, srebro koloidalne, olej z nasion konopi, olej jojoba lub olejek drzewa sandałowego.
Tłusta cera – jak o nią dbać?
ZALECA SIĘ:
- stosowanie kosmetyków bogatych w antyoksydanty, czyli substancje przeciwdziałające wolnym rodnikom,
- dietę zawierającą odpowiedni poziom witamin, zwłaszcza A, B i C,
- wystrzeganie się spożywania żywności wysokoprzetworzonej typu fast- foody,
- ograniczenie spożywania mleka i jego przetwory oraz produkty wysokowęglowodanowe,
- stosowanie środków myjących maksymalnie 2 x dziennie rano i wieczorem,
- stosowanie łagodnych środków myjących,
- systematyczne stosowanie peelingów, jednak nie częściej niż 1-2 razy tygodniowo,
- stosowanie technik relaksacyjnych: przykładowo: joga, medytacja, wysiłek fizyczny w celu rozładowania stresu.
NIE ZALECA SIĘ:
- staraj się unikać tłuszczy z wysoką zawartością kwasu oleinowego: olej z orzechów laskowych, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek oraz słodyczy, alkoholu, wieprzowiny i ostrych przypraw,
- bardzo tłustych kremów,
- nie stosuj zbyt często glinek mineralnych (glinka zielona, biała),
- unikaj drażniącego detergentu – SLS w żelach myjących,
- unikaj tłuszczy roślinnych, zwierzęcych i syntetycznych powodujących „zapchanie porów”, np. oleje mineralne, wazelina, woski,
- ogranicz używanie zasadowych mydeł, które zmieniają odczyn skóry z lekko kwaśnego na zasadowy, które odpowiedzialne są za zaburzenia równowagi bakteryjnej skóry,
- nie stosowuj zbyt często kosmetyków o działaniu odtłuszczającym i matującym zawierających kaolin, talk i związki glinu.