res:
Dieta metaboliczna - dieta dopasowana do potrzeb Twojego organizmu

Dieta metaboliczna – dieta dopasowana do potrzeb Twojego organizmu

Dodaj komentarz

„Pożywienie jednych jest trucizną dla innych”.
Lukrecjusz (99-55 r p.n.e.),
rzymski naukowiec i filozof

Niestety nie ma jednej diety, która byłaby odpowiednia dla wszystkich ludzi. Każdy z nas ma inny „zestaw genetyczny” i różne potrzeby organizmu. Wegetarianizm, mimo że jest piękny ideowo (i bardzo go polecamy), nie będzie dobrze służył wszystkim. Podobnie dieta mięsa – nadmiar mięsa niektórych osłabia i w dalszej perspektywie zanieczyszcza organizm. Jak znaleźć odpowiednią dietę dla siebie? Przede wszystkim wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu. Jeżeli „testujemy” nowy sposób odżywiania, w trakcie którego czujemy się zmęczeni lub przybieramy na wadze – dieta z całą pewnością nam nie służy. Jak to się dzieje, że dieta uznawana za zdrową, źle oddziałuje na organizm? Z pomocą w odpowiedzi może przyjść książka Biblia umysłu i ciała opisująca między innymi tzw. dietę metaboliczną.

Dieta metaboliczna

Według nowszych badań 1/3 populacji jest genetycznie zaprogramowana na dietę bogatą w białka i tłuszcze, a ubogą w węglowodany, kolejna 1/3 populacji – na dietę bogatą w węglowodany i białka, a pozostała 1/3 jest typem „uśrednionym” – mieszanką typu pierwszego i drugiego. Dostarczając swemu organizmowi nieodpowiednich proporcji (np. zbyt dużo węglowodanów dla typu pierwszego), poczujesz osłabienie i pogorszenie zdrowia. Natomiast jeśli będziesz dostarczać organizmowi w odpowiednich proporcjach białek, węglowodanów i tłuszczy, będziesz czuć się zdrowym i pełnym energii (przy założeniu, że nie masz alergii pokarmowej i przestrzegasz zasad zdrowego odżywiania, takich jak unikanie żywności przetworzonej, żywności typu fast food, cukru, słodzików itp.). Według obserwacji dr Mark’a Atkinson’a (autora książki Biblia umysłu i ciała) tempo oksydacji (szybkości przetwarzania przez tkanki żywności na energię) jest powiązane z określonym typem metabolicznym. „Węglowodanowcy” mają zwykle wolne tempo oksydacji, osoby o typie białkowym – szybkie. Związek między oksydacją a typem metabolicznym sprawdza się w przypadku 80% jego pacjentów.

TYP BIAŁKOWY

Osoby o typie białkowym to wieczne głodomory (jeśli odżywiają się niezgodnie ze swoim typem). Mogą jeść ponad normę, zadziwiając tym samym otoczenie i nie tyją przy tym ani grama. Osoba będąca takim typem metabolicznym, została „zaprojektowana” na dietę bogatą w białka i tłuszcze, a uboższą w węglowodany. Podstawową zasadą odżywiania dla białkowców jest spożywanie białek wraz z każdym posiłkiem i przekąską. A oto inne wskazówki:

BIAŁKA. Powinny stanowić 40% pokarmu spożywanego każdego dnia. Najlepszym źródłem białek będą:

– Mięso – wołowina, nerka, bekon, pasztet, wątróbka, kaczka, baranina, cielęcina, bażant, ciemne mięso kurczęcia (zamiast białego), ciemne mięso indyka (zamiast białego), królik, sznycle świńskie.

– Owoce morza – małże, sardynki, śledzie, sardelowate, łosoś, krewetka, kraby, makrela, ciemne mięso tuńczyka (to ostatnie powinno być jedzone maksimum raz w miesiącu z uwagi na wysoką zawartość rtęci).

– Produkty mleczne – pełnotłuste mleko, sery, jogurt, serek wiejski, śmietana. Jeśli masz nietolerancję na produkty mleczne – unikaj ich.

– Jajka – są one bogate w białko, witaminy, minerały i aminokwasy. Wybieraj jajka najlepiej od kur z wolnego wybiegu.

– Inne dobre produkty z białkiem – humus, masła orzechowe (migdałowe, orzech laskowy i bezcukrowe masło z orzeszków ziemnych), komosa, organiczne tofu, orzechy i nasiona.

WĘGLOWODANY. Zbyt duża ilość węglowodanów dla typu białkowego na zdrowie nie wychodzi. Ich nadmiar spowoduje zmęczenie i łaknienie na słodycze i kofeinę. Ich spożycie powinno wynosić max 30%. A oto inne wskazówki:

dieta metaboliczna– Jedz 3-4 porcje warzyw i 1-2 kawałków owoców dziennie. Postaraj się wybierać warzywa o względnie dużej zawartości białek, tj. szpinak (najlepiej gotowany), kalafior, młodą kapustę, zielone szparagi, świeżą zieloną fasolkę, marchewkę, karczochy, seler i grzyby.

– Unikaj białych ziemniaków – lepszym wyborem będą słodkie ziemniaki

– Ogranicz spożycie zbóż – do wybranych gatunków takich jak: owies, żyto, pszenica orkiszowa, kasza gryczana, kamut i dziki ryż. Unikaj białego ryżu. Jeśli masz apetyt na kromkę chleba, posmaruj ją wcześniej masłem.

– Owoce – dobrymi propozycjami będą: awokado, oliwki, kokos, jabłka, gruszki, banany. Owoce należy łączyć z białkami, np. orzechami lub nasionami.

– Rośliny strączkowe – fasole, groszek, soczewica – są polecane, lecz z umiarem.

TŁUSZCZE

Tłuszcze to jest coś, czego białkowiec nie musi sobie odmawiać. Do polecanych tłuszczy należą:

– Masło, śmietana, ghee, olej migdałowy, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olejek z orzecha ziemnego i olej lniany.

– Orzechy włoskie, orzeszki w czerwonych łupinach, migdały, orzechy nerkowca i brazylijskie.

– Pestki dyni, nasiona lnu, słonecznika i sezamu.

TYP WĘGLOWODANOWY

Osoby tego typu powinny wprowadzić do swojej diety produkty o wysokiej zawartości węglowodanów, a niskiej zawartości tłuszczów i białek. Dieta wegetariańska jest tutaj polecana.

WĘGLOWODANY

Powinny stanowić większą część diety (60-70%).

– Możesz sobie pozwolić na wszystkie rodzaje warzyw i owoców.

– Soki owocowe i warzywne oraz sałatki są dla Ciebie bardzo wskazane.

– Zboża spożywaj z umiarem. Polecane są dla Ciebie: kasza gryczana, proso, kuskus, owies, komosa, ryż (basmati, brązowy i dziki), żyto i pszenica orkiszowa.

– Zachowaj umiar przy roślinach strączkowych – dotyczy to fasoli, groszku, soczewicy.

BIAŁKA

Typ węglowodanowy potrzebuje niewielkich ilości białka, lecz dobrze zjeść go trochę przy każdym posiłku. W tym wypadku polecane są:

– Lekkie mięsa – pierś kurczaka (bez skóry), pierś indyka, wieprzowina, szynki, czerwone mięso tylko okazjonalnie.

– Lekkie ryby – dorsz, pstrąg, okoń, łupacz, halibut, lekki tuńczyk (choć w małych ilościach, raz na miesiąc, z powodu wysokiej zawartości rtęci)

– Niskotłuszczowe produkty mleczne – serek wiejski, ser, mleko, jogurt i jajka.

– Inne dobre źródła białek – humus, masła orzechowe (migdał, orzech laskowy, bezcukrowe masło z orzecha ziemnego), fasolki, ciecierzyca pospolita, soczewica, komosa, tofu, orzechy i nasiona.

TŁUSZCZE

Tłuszcze są wskazane tylko w niewielkich ilościach.

– Okazjonalnie garść orzechów i nasion – orzechy nerkowca, migdały, orzechy pinii, nasiona sezamu i słonecznika.

– Okazjonalnie porcja masła (niesolonego), oliwy z oliwek, oleju kokosowego, oleju lnianego i tranu.

 TYP MIESZANY

Ta dieta obejmuje elementy diety dla „białkowców” i „węglowodanowców”. Powinna składać się z około 30% białek, 20% tłuszczy, 50% węglowodanów. W ramach diety dla tego typu można przygotowywać posiłki typowe dla obu powyższych.

Powyższe informacje pochodzą z książki „Biblia umysłu i ciała„. W książce znajduje się więcej informacji o diecie metabolicznej, przykładowe menu, kwestionariusz do samodzielnego określenia typu metabolicznego oraz  multum niezwykle przydatnych informacji jak dbać o swoje ciało i umysł, aby odzyskać i zachować zdrowie.