res:
Czym lepiej karmić - piersią czy butelką?

Czym lepiej karmić – piersią czy butelką?

Dodaj komentarz

Wiele kobiet obawia się zajścia w ciążę ze względu na zmiany jakie będą zachodzić w ich ciałach. Nie chodzi jedynie o sam rozwój płodu i poród, lecz również o karmienie dziecka piersią. Dużo mówi się na temat tego, jak karmienie jest ważne dla zdrowia dziecka oraz budowania relacji między matką a dzieckiem. Wiele kobiet świadomie wybiera jednak karmienie butelką, co spotyka się z dużą krytyką. Czy faktycznie karmienie piersią jest aż tak ważne?

Co daje karmienie dziecka piersią?

Noworodek potrzebuje niemal nieustannego kontaktu z mamą. Jest ona dla niego swoistym przewodnikiem i opiekunem po świecie, którego absolutnie nie zna. Każdy hałas, światło, obcy człowiek jest dla niemowlaka przerażający, a bliski kontakt z mamą rozwija w nim poczucie bezpieczeństwa.

Karmienie piersią sprawia, że między matką a dzieckiem powstaje bardzo bliska relacja. W miarę możliwości przez pierwsze pół roku zaleca się karmienie wyłącznie w sposób naturalny. Matka ma możliwość nauczenia się języka, jakim niemowlę wyraża to, co czuje. Podczas karmienia nie widać mleka, dlatego mama może mieć wątpliwości czy aby na pewno dziecko zjadło tyle ile potrzebuje. Po jakimś czasie nauczy się języka ciała niemowlaka i bez trudu będzie widziała, kiedy jest już syte.

Jak rozbudzić w dziecku fascynację przyrodą? »

Jeśli z jakiegoś powodu matka nie może karmić dziecka piersią (powodem może być np. to, że kobieta posiada bardzo wrażliwe sutki, a dziecko bardzo boleśnie je kąsa), a nie chce wprowadzać do diety noworodka sztucznego mleka, może rozważyć opcję odciągania mleka za pomocą specjalnej aparatury, a następnie karmienie nim dziecka poprzez butelkę. Co prawda bliska relacja z niemowlakiem będzie bardziej zdystansowana, lecz w ten sposób można zapewnić dziecku naturalny, najzdrowszy pokarm, jednocześnie nie odczuwając bólu podczas karmienia.

Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym

Sztuczne mleko nie zawiera tak dużo elementów odżywczych i wzmacniających co naturalne mleko matki. Są dzieci, dla których mleko modyfikowane jest zbyt trudne do przetrawienia, a wręcz może powodować alergie pokarmowe. Im dziecko starsze, tym większe prawdopodobieństwo, że w pozytywny sposób zareaguje na mleko modyfikowane, lecz mimo wszystko – jeśli matka zdecyduje, by zacząć odstawiać karmienie piersią – warto zrobić to w sposób stopniowy. Oznacza to, że w ciągu doby kilka karmień wykonuje się za pomocą butelki i mleka modyfikowanego, a kilka to standardowe dostawianie dziecka do piersi. Stopniowo można zmieniać stosunek ilości karmień mlekiem modyfikowanym do naturalnego. Jeśli okaże się, że niemowlę źle reaguje na sztuczne mleko, negatywne skutki nie będą tak gwałtowne, jak w przypadku zmiany sposobu karmienia z dnia na dzień. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że organizm dziecka źle zareaguje i że poważnie wpłynie to na jego stan zdrowia.

Karmienie mlekiem modyfikowanym sprawia, że matka nie musi być przy dziecku obecna cały czas. Dla kobiet, które czują potrzebę odpoczęcia od pieluch i innych domowych obowiązków, może to być argumentem decydującym.

10 sposobów, jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania »

Należy pamiętać, że decyzja o tym, czy karmić dziecko butelką czy piersią, należy wyłącznie do matki. Stanowisko lekarzy również jest takie, że sposób karmienia dziecka powinien być wyborem matki. Można mieć swoje zdanie na ten temat, lecz należy pamiętać, jak mocno intymna i indywidualna jest to kwestia, a naszych poglądów nie wolno narzucać osobom trzecim.

Sprawdź mleko modyfikowane polecane do karmienia dzieci:

BEBILON 1 Pronutra-Advance Mleko początkowe od urodzenia 1.1 kg

Bebilon 1 »

BEBILON 2 Pronutra-Advance Mleko następne po 6. miesiącu 1.1 kg

Bebilon 2 »