res:
Bazylia - niezłe ziółko w kuchni i domowej apteczce.

Bazylia – niezÅ‚e ziółko w kuchni i domowej apteczce.

Dodaj komentarz

Bazylia należy do jednego z moich ulubionych ziół. Moja radość nie miaÅ‚a koÅ„ca, gdy w tym roku udaÅ‚o mi siÄ™ wyhodować na parapecie trzy pokaźne „krzaczki”. Mimo że paÅ‚am miÅ‚oÅ›ciÄ… do bazylii już od dÅ‚uższego czasu, dopiero niedawno dowiedziaÅ‚am siÄ™, że posiada aż tak wiele wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci. Oprócz tego, że wzbogaca potrawy wyrazistym aromatem, możemy skorzystać z jej pomocy w przypadku problemów ze wzrokiem, problemach z oskrzelami, kaszlem, zmianach skórnych, nadmiernym stresie, czy też bólach różnego pochodzenia. Z bazylii możemy robić okÅ‚ady, kompresy, olejki, możemy żuć listki, bazylia jest również skÅ‚adnikiem niektórych preparatów medycznych.

Bazylia – wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i zastosowanie.

To cudowne zioło posiada właściwości przeciwbólowe, wzmacniające, relaksujące, przeciwzapalne, a nawet przeciwgorączkowe. Poprawia pamięć, wyostrza zmysły. Oto wybrane przykłady jej zastosowania.

bazylia_2

Źródło: booklife.co.za

1. Ból –  Bazylia koi bóle różnego pochodzenia, w szczególnoÅ›ci: bóle wynikajÄ…ce z kontuzji przy uprawianiu sportu, obrzÄ™ki stawów, bóle reumatyczne.

2. Zmiany skórne – zwÅ‚aszcza w przypadku tak przykrej dolegliwoÅ›ci dla wielu mÅ‚odych ludzi jak trÄ…dzik mÅ‚odzieÅ„czy. Bazylia wraz z cynkiem może tu przynieść znacznÄ… pomoc.

3. Migreny – kompresy z bazylii sÄ… kolejnym naturalnym sposobem na tÄ™ popularnÄ… dolegliwość.

4. Problemy z oskrzelami, kaszel – pomaga w oczyszczeniu oskrzeli z zalegajÄ…cych wydzielin.

5. Problemy z narzÄ…dem wzroku – co ciekawe, bazylia posiada dużo witaminy A,  jest polecana przy problemach z widzeniem wywoÅ‚anych niedoborami dietetycznymi.

6. Nadmierny stres – w tym przypadku bazylia koi i uspokaja.

7. UkÄ…szenia owadów – Å‚agodzi i neutralizuje skutki ukÄ…szeÅ„ owadów.

8. PrzeziÄ™bienie – napar z bazylii oczyszcza drogi oddechowe i zbija gorÄ…czkÄ™.

Pochodzenie bazylii

Bazylia pochodzi z Afryki i rejonów azjatyckich, aczkolwiek z powodzeniem możemy ją hodować u nas, w domowych warunkach. Wystarczy naprawdę niewiele, aby cieszyć się jej pięknem na parapecie lub na balkonie i nawet osoby, które nie mają dobrej ręki do roślin powinny osiągnąć chociaż zadowalające efekty.

Wiele źródeł podaje, że jest to roślinka jednoroczna, lecz jeśli pozostawisz ją na zimę, zauważysz, że łodyżka zdrewnieje, listki nieco oklapną, lecz na drugi rok, na wiosnę z powrotem odżyje.

Bazylię można zasuszyć, zamrozić oraz posypać solą zalewając oliwą z oliwek (i trzymać w lodówce).

Jeśli poszukujesz książki o ziołach i ich zastosowaniu zapraszamy do działu z książkami >> Ziołolecznictwo.