res:
Astma – jak z nią żyć?

Astma – jak z nią żyć?

2 komentarze

Astma to choroba, która jest jedną z najczęstszych, jeśli chodzi o choroby układu oddechowego, w dodatku największa zachorowalność notowana jest u dzieci. Jakie są jej przyczyny, jakie objawy i czy można ją wyleczyć? Jak radzić sobie w przypadku nagłego ataku astmy?

Astma i jej przyczyny

Najczęstszą przyczyną astmy u dzieci (w stosunku 9/10) jest alergia, choć jest to choroba dziedziczna i ryzyko zachorowania na nią wzrasta, jeśli któreś z rodziców na nią choruje. Wśród alergenów, które najczęściej prowadzą do astmy są – roztocze domowego kurzu, zarodniki pleśni, pyłki traw i innych roślin czy też sierść zwierząt domowych. Astmę mogą wywoływać również infekcje dróg oddechowych, nadmierny wysiłek fizyczny czy też nadmiernie zanieczyszczenie powietrza, w tym dym tytoniowy.

Astma – jak ją rozpoznać?

Astma ma dość typowe i łatwo rozpoznawalne objawy. Podczas działania czynników wymienionych powyżej (alergenów, innych czynników zewnętrznych), drogi oddechowe chorego zostają podrażnione przez co następuje ich zwężenie. To z kolei prowadzi do problemów z oddychaniem. U chorego występuje nie tylko brak tchu, ale też kaszel czy ból i ucisk w klatce piersiowej. Typowy dla astmatyków jest też świszczących oddech, który towarzyszy napadowi duszności.

Atak astmy – jak postępować?

U astmatyków występują też dość rzadko, ale jednak, nasilone objawy choroby. W przypadku napadów astmy często wystarczy użycia inhalatora. Jednak zdarzają się i sytuacje,  w których choremu będzie potrzebna pomoc lekarska. Kiedy?

W przypadku, gdy chory nie może złapać oddechu na tyle, żeby wypowiedzieć całe, proste sformułowanie, a jedynie pojedyncze słowa. Podczas problemów z oddychaniem mogą wystąpić również zamroczenie i zawroty głowy, a także uczucie senności zmęczenia. Należy wtedy podać choremu lek rozkurczający oskrzela, jeśli to nie pomoże, należy wezwać karetkę.

Rozpoznanie i leczenie astmy

Rozpoznanie astmy jest stosunkowo łatwe u osób dorosłych, zwłaszcza, jeśli występują u nich objawy wymienione powyżej. Zdecydowanie trudniej jest w przypadku astmy dziecięcej, gdzie układ odpornościowy nie jest jeszcze dobrze rozwinięty.

Nie ma jeszcze leku, który poradziłby sobie z leczeniem astmy z perspektywy przyczynowej. Pozostaje zatem leczenie objawowe. Co można zrobić? Chory nie powinien przebywać w miejscach, gdzie występuje wysokie stężenie alergenów – pyłków roślin, roztoczy, czy też sierści zwierząt. Nie bez znaczenia jest też ograniczenie przebywania w środowisku o wysokim nasileniu czynników wywołujących astmę – o dużym zanieczyszczeniu, w tym od dymu papierosowego. Astmatycy nie powinni również wykonywać wzmożonego wysiłku fizycznego, który może być bezpośrednią przyczyną napadu astmy.

Oprócz profilaktyki, niezwykle ważne jest uświadomienie chorego i jego najbliższej rodziny i otoczenia, z jakimi zagrożeniami musi się liczyć i jak postępować w razie ataku duszności. Chory powinien mieć przy sobie inhalator, którego substancja pozwoli na rozkurczenie oskrzeli. Nie bez znaczenia są też regularne konsultacje u specjalisty.

Martyna Karwatka
Artykuł został przygotowany na podstawie z informacji z: www.i-apteka.pl/pol_m_Sprzet-medyczny-inne_Inhalat