Hodowanie kiełków. Jak samodzielnie uprawiać je w domu?
Kiełki od wielu lat uważane są za jedne z tzw. superfoods. Nic dziwnego, gdyż są znakomitym źródłem witamin i minerałów, a w dodatku hoduje się je niezwykle szybko i łatwo. Co więcej, każdy może założyć sobie swoją małą hodowlę. Nie trzeba wcale opierać się na produktach ze sklepu.
KieÅ‚ki – bogate źródÅ‚o witamin – nie tylko na zimÄ™!
Kiełki zawierają skoncentrowane ilości witamin, związków mineralnych, białka, enzymów oraz wielu innych cennych substancji. Wszystkie składniki są łatwo przyswajalne przez organizm.
Są polecane głównie w diecie wegetariańskiej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby stały się elementem diety każdego z nas.
Niemalże z każdego rodzaju ziaren możemy wyhodować kiełki pełne witamin. Oto przykłady tych bardziej i mniej popularnych nasion:
- Nasiona lnu – KieÅ‚ki z nasion lnu majÄ… lekko sÅ‚odki smak. ZawierajÄ… dużo soli mineralnych, lecytyny, sÄ… źródÅ‚em witamin C, E i B. ObniżajÄ… poziom zÅ‚ego cholesterolu. RegulujÄ… procesy trawienne. SÄ… polecane przy zaparciach.
- Nasiona fasoli mung – MajÄ… lekko kwaskowaty smak. ZawierajÄ… dużo witamin A, B, PP, C, E, H, K. SÄ… źródÅ‚em wielu mikroelementów, Å‚atwo przyswajalnego biaÅ‚ka i enzymów. ObniżajÄ… poziom zÅ‚ego cholesterolu.
- Nasiona wiesioÅ‚ka – SÄ… niezastÄ…pionym źródÅ‚em makro- i mikroelementów, enzymów i witamin z grupy B. RegulujÄ… procesy trawienne. Pozytywnie wpÅ‚ywajÄ… na pracÄ™ wÄ…troby i jelit. PoprawiajÄ… stan skóry i paznokci. WzmacniajÄ… organizm.
- Nasiona dyni – MajÄ… sÅ‚odki smak, sÄ… lekko chrupiÄ…ce. WzmacniajÄ… i regulujÄ… organizm, pozytywnie oddziaÅ‚ujÄ… na górne drogi oddechowe, regulujÄ… metabolizm cukru. SÄ… bogatym źródÅ‚em magnezu, cynku, żelaza oraz witamin A i B.
- Nasiona rzeżuchy na kieÅ‚ki – CharakteryzujÄ… siÄ™ ostrym, wyrazistym smakiem. SÄ… bogate w skÅ‚adniki odżywcze: witaminy C, PP, P, B, zwiÄ…zki potasu, magnezu, wapnia, siarki oraz mikroelementy. WzmacniajÄ… organizm, poprawiajÄ… stan wÅ‚osów, skóry i paznokci.
- Nasiona rzodkiewki – Podobnie jak kieÅ‚ki rzeżuchy, majÄ… ostry, wyrazisty smak. Odnajdziemy w nich: dużo witaminy C i PP, magnezu, jodu, żelaza, cynku, wapnia oraz zwiÄ…zków siarki. DziÄ™ki nim poprawimy kondycjÄ™ wÅ‚osów, skóry i paznokci. KieÅ‚ki rzodkiewki pomagajÄ… również w oczyszczaniu dróg oddechowych.
Sposoby na domową hodowlę kiełków
Garnek
Tak, w małym garnku z przykrywką też przygotujemy kiełki. Wystarczy wsypać nasiona na dno naczynia i przepłukiwać je wodą 2-3 razy dziennie. Garnek pozostawiamy pod przykryciem. Po 2-4 dniach kiełki będą gotowe.
Talerzyk
Bierzemy płaski talerz, wykładamy go gazą, watą lub innym materiałem chłonącym wodę. Na gazę sypiemy pojedynczą warstwę nasion i podlewamy ją wodą, najlepiej przegotowaną i letnią. Wodę należy uzupełniać tak, aby gaza cały czas była mokra. Nasiona umieszczamy w ciepłym i najlepiej ciemnym miejscu.
W zależności od gatunku nasion, kiełki ukazują się po 2-4 dniach.
Kiełkownica
To najbardziej profesjonalny przyrząd 🙂 W kuchni wygląda estetycznie. Do każdej kiełkownicy jest umieszczona szczegółowa instrukcja obsługi.
SÅ‚oik
Uprawa kiełków w słoiku to jedna z najpopularniejszych metod hodowli. Gotowe słoiki można bez problemu nabyć w sklepach, ale równie dobrze można je sobie wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko słoik oraz kawałek gazy do jego przykrycia.
Nasiona należy umieścić tak, by nie przekraczały 1/4 jego wysokości. Następnie należy zalać je letnią, przegotowaną wodą i zostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu na wierzchu słoika trzeba zamontować gazę, po czym obrócić słoik do góry dnem. Kiełki należy namaczać co kilka godzin, 2-4 razy dziennie.
⇨ Dlaczego warto spacerować po lesie iglastym? Dobroczynne działanie drzew
Worek
W specjalnych lnianych workach najlepiej hodować kiełki, które nie wymagają światła do wzrostu. Nasiona namaczamy i wsadzamy do worka, po czym całość umieszczamy w umiarkowanie ciepłym miejscu, z dala od przeciągów. Każdego dnia moczymy nasz worek w letniej przegotowanej wodzie przez około minutę, po czym odciekamy nadmiar wody i ponownie umieszczamy woreczek w bezpiecznym miejscu. Proces ten powtarzamy przez kilka dni.
Wata
Najprostszy sposób uprawy kiełków. Potrzebujemy jedynie pojemnika, w którym umieszczamy wilgotną watę i rozsypujemy na nią nasiona. Metoda ta sprawdza się szczególnie przy hodowli rzodkiewki, gorczycy i siemienia lnianego. Przez cały okres uprawy należy pamiętać o tym, by regularnie moczyć watę, ale w sposób umiarkowany, tak by w pojemniczku nie znajdowało się zbyt wiele wody.
Doniczka
Kiełki można uprawiać także w doniczce. Metoda ta jest bardzo podobna do poprzedniej, z tym że zamiast waty używa się tu ziemi. Najlepiej sprawdza się w tym celu uniwersalne podłoże ogrodnicze. Podobnie jak w przypadku hodowli na wacie należy pamiętać o tym, że gleba powinna być cały czas wilgotna. Metoda ta jest stosowana bardzo rzadko, ale daje bardzo dobre rezultaty.
Jak zrobić domową kiełkownicę? Metody hodowli
Na kieÅ‚ki nadajÄ… siÄ™ tylko i wyÅ‚Ä…cznie specjalnie oznaczone nasiona. Nie chodzi tu jednak o to, że niektóre z tych „zwykÅ‚ych” nie nadajÄ… siÄ™ na kieÅ‚ki, a o to, że duża ich część jest po prostu dodatkowo zaprawiona w celu zabezpieczenia przed chorobami i szkodnikami. Substancje chemiczne rozkÅ‚adajÄ… się po kilku tygodniach, co w przypadku kieÅ‚ków jest zbyt dÅ‚ugim czasem. Do wysiewu kieÅ‚ków powinniÅ›my wiÄ™c wybierać tylko specjalne nasiona oznaczone jako „nasiona na kieÅ‚ki” (zobacz >>).Â
KieÅ‚ki możemy hodować na kilka różnych sposobów. Bez wzglÄ™du na zastosowanÄ… metodÄ™ należy zapamiÄ™tać, że kieÅ‚ki powinno uprawiać siÄ™ w miejscu z dużą dostÄ™pnoÅ›ciÄ… Å›wiatÅ‚a dziennego, ale koniecznie należy osÅ‚onić je od SÅ‚oÅ„ca. Niektóre nasiona mogÄ… także wymagać namaczania przed wysianiem. KieÅ‚ki powinno siÄ™ podlewać letniÄ…, przegotowanÄ… wodÄ…, a po namaczaniach należy usuwać nadmiar wody z pojemnika.Â
Zobacz także: