res:
Problemy ze snem - co zrobić, by w końcu zasnąć snem anielskim

Problemy ze snem – co zrobić, by w koÅ„cu zasnąć snem anielskim

2 komentarze

„Istnieje zwiÄ…zek miÄ™dzy brakiem snu a chorobÄ… serca, otyÅ‚oÅ›ciÄ…, wysokim ciÅ›nieniem krwi, zawaÅ‚em i depresjÄ…. Inni badacze wykryli istniejÄ…ce relacje miÄ™dzy deprywacjÄ… (niedostatkiem) snu a immunosupresjÄ…, depresjÄ…, rakiem piersi, drażliwoÅ›ciÄ…, zmÄ™czeniem, niskÄ… koncentracjÄ… i pogorszeniem pamiÄ™ci.

Naukowcy nie pojęli jeszcze pełnej złożoności i funkcji snu, lecz wiedzą, że okres snu stanowi pewien czas krytyczny, w trakcie którego ciało i umysł odmładzają się, naprawiają i ładują swoje baterie. Regularny i stały brak minimum siedmiu, a najlepiej ośmiu godzin snu nocnego prowadzi do deprywacji snu. A ta jest istotną barierą na drodze do pełnego zdrowia.

Deprywacja snu

Badanie przeprowadzone w 2005 roku przez American National Sleep Foundation ujawniÅ‚o jak poważnym i rozpowszechnionym problemem jest niedobór snu. OkoÅ‚o 40% ludzi sypia krócej niż siedem godzin w dni robocze, a 70% krócej niż osiem godzin. Niedobór snu to styl życia wiÄ™kszoÅ›ci. Osoby z najwiÄ™kszym prawdopodobieÅ„stwem ryzyka to: ludzie dojeżdżajÄ…cy do pracy, majÄ…cy dÅ‚ugi dzienny czas pracy, spÄ™dzajÄ…cy wiele godzin w samochodzie, osoby z maÅ‚ymi dziećmi oraz cierpiÄ…ce na insomniÄ™ (insomnia – problem z zaÅ›niÄ™ciem lub pozostawianiem w stanie snu; bezsenność). Oto zaledwie zarys szczegółowych badaÅ„ wiążących pozbawienie snu ze zÅ‚ym stanem zdrowia, a nawet Å›mierciÄ…:

– Im mniej Å›pisz, tym wiÄ™ksze prawdopodobieÅ„stwo, że nastÄ™pnego dnia bÄ™dziesz wiÄ™cej jeść i tym wiÄ™ksze ryzyko otyÅ‚oÅ›ci. Badacze z University of Bristol stwierdzili, że osoby sypiajÄ…ce zazwyczaj pięć godzin dziennie, miaÅ‚y o 15% wiÄ™cej greliny – hormonu, który zwiÄ™ksza uczucie gÅ‚odu i o 15% mniej leptyny – hormonu, który tÅ‚umi apetyt, niż osoby sypiajÄ…ce osiem godzin.

– Przebywanie w stanie jawy przez 24 godziny jest równe poziomowi 0,10%  alkoholu we krwi co przekracza dopuszczalny poziom dla kierowcy. Chirurdzy, którzy nie spali przez caÅ‚Ä… noc, popeÅ‚niali o 20% wiÄ™cej pomyÅ‚ek i potrzebowali o 14% wiÄ™cej czasu na wykonanie zadaÅ„ niż ci, którzy przespali caÅ‚Ä… noc.

– Ograniczony niedobór snu może podnieść poziom zapalnych substancji chemicznych w ciele o 40-60%. Nie tylko zaostrzy to istniejÄ…ce już zapalenia takie jak artretyzm i bóle pleców, ale zwiÄ™kszy ryzyko rozwiniÄ™cia siÄ™ chronicznych problemów ze zdrowiem.

– Zgodnie z opiniÄ… Ministerstwa Transportu Zjednoczonego Królestwa, ok 20% wypadków samochodowych wiąże siÄ™ z zaÅ›niÄ™ciem za kierownicÄ… w trakcie dÅ‚ugich podróży. Narodowa Rada BezpieczeÅ„stwa Ruchu Drogowego w USA szacuje, że 100 tysiÄ™cy wypadków i 1500 ofiar Å›miertelnych w ruchu drogowym rocznie jest skutkiem prowadzenia w stanie sennoÅ›ci.

Problemy ze snem – co zrobić, by w koÅ„cu zasnąć snem anielskim

Krok 1: Co leży u podstaw problemu?

Pierwszy i najważniejszy krok w udzieleniu sobie pomocy to ustalenie podstawowych przyczyn problemów ze snem. Poświęć kilka chwil, aby odpowiedzieć na poniższe pytania:

1. Czy istnieje jakakolwiek część twojego życia, z której jesteś niezadowolony?

2. Jak przestawiajÄ… siÄ™ twoje relacje, sytuacja finansowa, zdrowotna oraz w pracy?

3. Czy przydałoby ci się więcej ruchu i ćwiczeń?problemy ze snem

4. Czy masz nadwagÄ™?

5. Czy wieczorem przyjmujesz jakiekolwiek stymulanty albo pijesz alkohol?

6. Jakim sprawom nie stawiasz czoła?

7. Czy odczuwasz ból?

8. Czy masz depresjÄ™, niepokoje/obawy lub zmartwienia?

9. Czy przyjmujesz lekarstwa, które mogą być przyczyną problemu?

10. Czy pijesz alkohol przed pójściem spać?

11. Czy problem ma coś wspólnego z otoczeniem, np. nadmiarem hałasu, ciepła, zimna lub światła?

12. Czy problem jest zwiÄ…zany z hormonami – zbliżasz siÄ™ do menopauzy albo przechodzisz jÄ…?

Odpowiedź „tak” na którekolwiek z powyższych pytaÅ„ sugeruje, że mogÄ… to być czynniki wpÅ‚ywajÄ…ce na twoje problemy ze snem. JeÅ›li masz  z tym trudnoÅ›ci, poproÅ› o pomoc przyjaciela. KolejnÄ… opcjÄ… jest znalezienie lekarza albo trenera (coacha), któremu intuicyjnie zaufasz. Zdobycie czyjejÅ› obiektywnej opinii może naÅ›wietlić problemy jakie przed nami stojÄ….

Krok 2: Przyjmuj suplementy diety, które pomogą ci spać.

Alternatywą stosowania tabletek nasennych wartą rozważenia jest przyjmowanie naturalnego suplementu, który pomoże twojemu organizmowi z powrotem ustanowić naturalny rytm snu. Najczęściej stosuję z moimi pacjentami następujące suplementy:

5-HTP

Suplement 5-HTP (5-Hydroksytryptofan) to aminokwas, który ulega w ciele konwersji do postaci serotoniny, hormonu dobrego nastroju, a następnie do postaci melatoniny, hormonu snu. Chociaż ciało wytwarza swoją własną melatoninę w ciągu dnia (najwięcej we wczesnych godzinach rannych), jej poziomy mogą spaść o 50% do czasu osiągnięcia wieku 50 lat. Przyjmując od 50 do 100 mg 5-HTP tuż przed położeniem się spać, nie tylko wywołujesz sen, ale także pomagasz w stymulacji układu odpornościowego, neutralizujesz wolne rodniki, a nawet pomagasz w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Nie powinieneś przyjmować 5-HTP, jeśli zażywasz leki antydepresyjne, chyba że jesteś pod nadzorem lekarza.

Waleriana

Najbardziej popularny suplement zioÅ‚owy dla osób cierpiÄ…cych na bezsenność to waleriana. KorzeÅ„ waleriany sprawia, że zaÅ›niÄ™cie jest Å‚atwiejsze, a sen gÅ‚Ä™bszy i poÅ‚Ä…czony z marzeniami sennymi. Jak wszystkie inne proponowane przeze mnie suplementy, także waleriana nie powoduje porannego „kaca”, powszechnego efektu ubocznego wystÄ™pujÄ…cego w przypadku korzystania ze Å›rodków nasennych na receptÄ™.

Ekstrakt z kwiatu męczennicy

Ekstrakt z kwiatu męczennicy od stuleci był stosowany przez rdzennych mieszkańców Ameryki jako środek uspokajający i pomagający zasnąć. Obecnie otaczany jest szacunkiem przez zielarzy za jego oddziaływanie usypiające i uspokajające. Został zaaprobowany przez German Commission E jako środek stosowany podczas leczenia bezsenności i nerwowości.

Kiście żeńskich kwiatów chmielu

Kiście żeńskich kwiatów chmielu stosowano tradycyjnie, zwykle do przygotowania herbaty oraz w leczeniu bezsenności, szczególnie u osób których bezsenność wynikła z podrażnienia żołądka.

Krok 3: Zastosuj poniższe rady, aby zapewnić sobie dobry sen -> „Kilka pomysłów na dobry sen”

Fragment książki „Biblia umysÅ‚u i ciaÅ‚a