Cukier kokosowy – zdrowy zamiennik biaÅ‚ego cukru
Zdrową alternatywą dla powszechnie używanego białego cukru, jest m.in. nierafinowany cukier kokosowy. Jest on wytwarzany z soku pąków palmy kokosowej bogatego w enzymy, kwas octowy, naturalne drożdże, aminokwasy, witaminy i minerały.
SkÄ…d siÄ™ bierze cukier kokosowy?
Cukier kokosowy jest powszechnie używany w Azji poÅ‚udniowo-wschodniej. Otrzymanie cukru odbywa siÄ™ dwufazowo – najpierw należy zebrać sok z pÄ…ków palmy kokosowej, nastÄ™pnie należy go podgrzać w celu odparowania wody.
Aby pobrać sok, należy zrobić naciÄ™cia w kolbie kokosa. Sok spÅ‚ywa do podstawionych pojemników, najczęściej bambusowych. Aby sok spÅ‚ywaÅ‚ nieprzerwanie, należy codziennie nacinać kolbÄ™. Zwykle z jednej kolby sok spÅ‚ywa okoÅ‚o 30-40 dni. W ciÄ…gu roku jedno drzewo jest w stanie wyprodukować okoÅ‚o 288 litrów soku. W tym czasie potrzebuje jednak „odpoczynku”, regeneracji na okres zwykle 3-4 miesiÄ™cy.
Tuż po zebraniu soku, przelewa siÄ™ go do wielkich woków w celu odparowania wody. Sok musi być Å›wieży, niesfermentowany, o odpowiednim pH – co najmniej 5.9. W trakcie podgrzewania sok zmienia kolor i konsystencjÄ™ z półprzezroczystego pÅ‚ynu na ciemnobrÄ…zowÄ… konsystencjÄ™ syropu. Można pozostać przy takiej postaci, bÄ…dź też podgrzewać go dalej, do uzyskania formy sypkiej. Cukier kokosowy jest dostÄ™pny w sprzedaży w formie syropu, pasty, twardych bryÅ‚ i w postaci skrystalizowanej. Konsystencja zależy od iloÅ›ci wilgoci – im mniej wilgoci, tym bardziej skrystalizowana forma.
Poniżej znajduje się krótki filmik ukazujący jeden z etapów procesu produkcji cukru kokosowego:
Cukier kokosowy i jego zalety
 Cukier kokosowy jest u nas mało znanym produktem, lecz zasługuje na uwagę ze względu na liczne zalety:
– jest dÅ‚ugotrwaÅ‚ym źródÅ‚em energii
– jest nierafinowany
– jest tradycyjnie wytwarzany
– bez żadnych dodatków, niebielony
– może być podgrzewany do zastosowaÅ„ kuchennych
– ma niższy indeks glikemiczny, niż cukier rafinowany, co powoduje mniejsze skoki cukru we krwi
– nasz cukier pochodzi z palmy kokosowej z upraw ekologicznych
– dokonujÄ…c zakupu, wspieramy spoÅ‚ecznoÅ›ci rolnicze
Jego wadÄ… jest chyba jedynie cena – cukier kokosowy jest zwykle kilkukrotnie droższy od brÄ…zowego. Jednak mimo wysokiej ceny jego zalety przewyższajÄ… cenowÄ… wadÄ™.
Cukier kokosowy, w 100% naturalny, czysty, nierafinowany, pochodzÄ…cy z kontrolowanych upraw ekologicznych.