16 niesamowitych właściwości selera – czy znasz je wszystkie?
Lista właściwości selera jest imponująca – od odkwaszania organizmu, przez łagodzenie objawów alergii, po działanie antynowotworowe. To warzywo jest ciągle niedoceniane w polskiej kuchni. Poznaj jego dobroczynne działanie – być może to skłoni Cię, by włączyć go na stałe do swojej diety 🙂
Właściwości selera
1.Nowotwory – seler to roślina, która zawiera substancje o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Dzięki niemu można zmniejszyć wzrost guzów. Kwas fenolowy zmniejsza działanie prostoglandyn, odpowiedzialnych za wzrost nowotworów. Kumaryny zapobiegają wzrostowi komórek nowotworowych i odkwaszają organizm.
2. Zapalenie płuc – seler wzmacnia układ odpornościowy, ponieważ odkwasza organizm. Zawiera dużo antyoksydantów i substancji, które niszczą bakterie, drożdże i alkalizują tkanki.
3. Katar sienny – seler zmniejsza objawy alergii. Podobne działanie ma imbir, mięta pieprzowa, pietruszka, kurkuma, rumianek i ogórek.
4. Obniżanie ciśnienie – picie soku z selera każdego dnia znacząco obniża poziom cholesterolu. Usuwa płytkę miażdżycową (która ma charakter kwasowy), rozluźnia mięśnie wokół naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza ciśnienie krwi.
5. Poziom cholesterolu – seler skutecznie i szybko obniża całkowity cholesterol i frakcję LDL („zły cholesterol”).
6. Działanie przeciwzapalne – seler jest pomocny w chorobach związanych ze stanem zapalnym, usuwa objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia kości i stawów, dny moczanowej, astmy i zapalenia oskrzeli.
7. Funkcjonowanie nerek – seler przywraca prawidłowe funkcjonowanie nerek, ponieważ zmniejsza ilość zakwaszających toksyn we krwi. Dzięki ich usunięciu zachodzi znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że w nerkach będą się tworzyły kamienie.
8. Działanie moczopędne – seler zawiera dużo potasu i sodu. Pijąc sok z selera, dostarczasz mu wartościowego płynu i stymulujesz wydzielanie moczu. Dzięki temu możesz pozbyć się obrzęków.
A to jeszcze nie wszystko…
Prawda, że to niepozorne warzywo robi wrażenie? To jeszcze nie wszystko! Poznaj pozostałe właściwości selera.
9. Wpływ na system nerwowy – minerały, które zawiera sok z selera mają działanie uspokajające i tonizujące. Dzięki niemu można łatwiej zasnąć.
10. Łagodniejsze przechodzenie menopauzy – seler, podobnie jak koper i anyż (jak i pozostałe rośliny z rodziny selerowatych) mają działanie zbliżone do estrogenów. Wpływają na to takie substancje, jak kemferol, anetol i kwercetyna. Mają one działanie odkwaszające organizm i zmniejszają wszystkie objawy menopauzy takie, jak uderzenia gorąca, zwiększone ryzyko chorób serca i osteoporozy. Działanie hormonalne jest delikatne i nie ma efektów ubocznych, które towarzyszą terapii w tradycyjny sposób.
11. Poprawienie pamięci – seler zawiera luteolinę, która ma korzystne działanie na zmniejszenie ilości płytki miażdżycowej w organizmie. Dzięki niej można zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera, miażdżycy, stanów zapalnych krwionośnych i zmniejszyć szkodliwe działanie naczyń krwionośnych. Innym źródłem tej substancji jest len.
12. Usuwanie kamieni nerkowych – sok z selera ma działanie moczopędne, prowadzi także do usunięcia kamieni nerkowych i żółciowych. Posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i odkwasza organizm, a także blokuje odkładanie się wapnia. Szczególnie wartościowe są nasiona selera, zmniejszające stany zapalne i ból.
13. Zapalenie torebki stawowej – dwa najlepsze, naturalne źródła inhibitorów COX-2 to seler i nasiona selera. Zawierają dużą ilość apigeniny, która ma jednocześnie działanie odkwaszające i przeciwbólowe. Dzięki niej można zmniejszyć ilość kwasów, które prowadzą do zapalenia torebki stawowej i innych stanów zapalnych. Herbatka ze świeżo zgniecionych nasion selera będzie miała działanie wspomagające.
14. Zaparcia – seler jest pomocny także wtedy, gdy cierpimy na zaparcia. Wynikają one bardzo często z nadmiaru stresu – seler naturalnie rozluźnia mięśnie.
15. Zakwaszenie organizmu – sok z selera jest tak bogaty w minerały i witaminy, że wpływa korzystnie na stan krwi i zmniejsza zakwaszenie tkanek. Pomaga w zmniejszeniu ilości kwasów, które znajdują się w naszej jamie ustnej, żołądku i jelitach. Zapobiega niestrawności, wrzodom i nowotworom żołądka.
16. Odchudzanie – sok z selera warto pić każdego dnia, ponieważ pozwala na zmniejszenie ilości kwasów w organizmie, a także zmniejsza apetyt na potrawy o charakterze kwasowym. Dzięki temu odchudzanie staje się prostsze.