res:
Aromaterapia - zalety, działanie i przeciwwskazania. Jakie olejki wybrać?

Aromaterapia – zalety, dziaÅ‚anie i przeciwwskazania. Jakie olejki wybrać?

Dodaj komentarz

Wiele osób żyje bardzo intensywnie. Złe odżywianie, stres, mało snu mogą powodować wiele dolegliwości. Często pojawia się migrena czy też problemy z zaśnięciem. Niektórzy cierpią również z powodu nerwicy, a także nawracających ataków paniki. Jednak zamiast zażywać środki farmakologiczne, które nie pozostają obojętne dla naszego żołądka i wątroby, można wypróbować moc olejków eterycznych. Są bardzo skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.

Olejki eteryczne – co warto wiedzieć?

Olejki eteryczne są niezwykle pomocne w leczeniu wielu dolegliwości i chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim pomagają zwalczać zły nastrój, bóle głowy, a nawet reumatyzm, warto również wspomnieć o ich działaniu antystresowym.

Tak naprawdę olejki znane są już od setek tysięcy lat. Już starożytni Egipcjanie docenili ich niezwykłe właściwości. Warto również wiedzieć, że olejki są pozyskiwane w 100% z roślin, dlatego też są bezpieczne i oczywiście w pełni naturalne. Wybór odpowiedniego olejku eterycznego to podstawa.

Aromaterapia – zastosowanie

Aromaterapia st metodą, która wykorzystuje olejki eteryczne. Mogą one być wprowadzane poprzez skórę w trakcie masażu lub drogi oddechowe. Zatem można je wykorzystać również w kąpielach lub inhalacjach. Taką formę aromaterapii można stosować samodzielnie w domu. Wystarczy tylko dodać do wody kilkanaście kropelek wybranych olejków. Dzięki temu można się zrelaksować, ale również odstresować.

olejki eteryczneOlejki eteryczne na Bee.pl »

Osoby narzekające na bóle kręgosłupa czy też nadmierne napięcie mięśni powinny zdecydować się na masaż. Olejki eteryczne mogą zostać wmasowane w skórę, która staje się nie tylko piękniejsza, ale również bardziej ukrwiona. Masaż poprawia też samopoczucie i działa antystresowo.

W sezonie jesienno-zimowym warto również zdecydować się na inhalację. Są one szczególnie polecane osobom zmagających się z bólami głowy czy też problemami z zatokami. Są one również doskonałym wyborem w czasie przeziębienia. Wystarczy tylko odpowiednia inhalacja. Powinna ona trwać około 15 minut.

Aromaterapia – wybór olejków ma duże znaczenie

Warto poznać zalety olejków eterycznych, które wykorzystywane są w aromaterapii.

  • Na migrenÄ™ polecany jest na przykÅ‚ad olejek bazyliowy i lawendowy. DziaÅ‚a przede wszystkim kojÄ…co i pozwala w krótkim czasie pozbyć siÄ™ bólu gÅ‚owy.
  • MajÄ…c katar czy kaszel również warto zdecydować siÄ™ na aromaterapiÄ™. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego olejku. Tutaj najlepiej sprawdzi siÄ™ olejek eukaliptusowy lub z miÄ™ty pieprzowej.
  • Jeżeli jesteÅ› bardzo zestresowany, rozdrażniony i źle sypiasz – aromaterapia bÄ™dzie bardzo pomocna. Warto zastosować olejek lawendowy, majerankowy, a także jaÅ‚owcowy. DziÄ™ki temu bÄ™dziesz spokojniejszy i Å‚atwiej zaÅ›niesz.

Aromaterapia jest nie tylko bardzo popularna, ale też skuteczna i przede wszystkim bezpieczna,a także łatwa w stosowaniu. Prosta inhalację można wykonać samodzielnie w domu. Z wyjątkowych właściwości olejków eterycznych czerpie również medycyna ludowa. Już nasza prababcie stosowały lawendę czy olejki z drzew iglastych do leczenia przeziębień. Warto więc zaufać sile olejków eterycznych zanim sięgniemy po środki farmaceutyczne.

Przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych

Olejki eteryczne to Å›wietna sprawa – użyte w kominkach do aromaterapii wypeÅ‚niajÄ… dom piÄ™knymi zapachami natury, niektóre z nich można stosować w inhalacji, a wiele z nich idealnie nadaje siÄ™ do kÄ…pieli lub masażu.  Jednak mimo wielu dobroczynnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, olejki eteryczne majÄ… pewne ograniczenia w zastosowaniu.

Kiedy należy ograniczyć stosowanie olejków eterycznych?

  • W przypadku dzieci. W zwiÄ…zku z tym, że niektóre olejki eteryczne oddziaÅ‚ujÄ… na psychikÄ™, nie należy stosować u dzieci nastÄ™pujÄ…cych olejków: drzewa herbacianego, eukaliptusowego, jaÅ‚owcowego, rozmarynowego, szaÅ‚wii muszkatoÅ‚owej, ylangowego, bergamotowego, drzewa różanego, geraniowego, neroli, sandaÅ‚owego, tymiankowego.
  • Dla kobiet w ciąży. Ze wzglÄ™du na możliwe oddziaÅ‚ywanie na gospodarkÄ™ hormonalnÄ…, kobiety w ciąży powinny unikać nastÄ™pujÄ…cych olejków: hyzopowego, kopru wÅ‚oskiego, majerankowego, miÄ™ty pieprzowej, różanego, szaÅ‚wii, cyprysowego, jaÅ‚owcowego, lawendowego, melisowego, rozmarynowego, rumiankowego, tymiankowego;
  • JeÅ›li skóra bÄ™dzie wystawiona na promieniowanie sÅ‚oneczne lub UV. Należy wówczas zrezygnować z użycia nastÄ™pujÄ…cych olejków: cytrynowego, limetkowego, pomaraÅ„czowego, bergamotowego, grapefruitowego, mandarynkowego;
  • Przy stosowaniu olejków o dużej sile oddziaÅ‚ywania. Nie należy przekraczać dawki dwóch kropli na jeden zabieg przy nastÄ™pujÄ…cych olejkach: cynamonowego, goździkowego, szaÅ‚wii muszkatoÅ‚owej, anyżowego, eukaliptusowego, hyzopowego, ylangowego;

Powyższe przeciwwskazania dotyczą domowego użytku olejków eterycznych. Doświadczony aromaterapeuta może tak połączyć olejki, aby zniwelować negatywne działanie.

Miłośników olejków eterycznych zapraszamy do naszego działu aromaterapii >> pełnego zapachów natury, olejków eterycznych, książek o aromaterapii i kominków do aromaterapii.


Zobacz także:

7 olejków eterycznych na przeziębienie

Pomarańczowy olejek eteryczny na dobry nastrój

Relaksujący masaż stóp z użyciem olejków eterycznych