
Peeling solny – właściwości i jak go zrobić
Peelingi są stosowane od niepamiętnych czasów, lecz trzeba przyznać, że w naszej szerokości geograficznej złuszczanie naskórka za pomocą drobinek ma niezbyt długą historię. Tymczasem mieszkanki krajów azjatyckich, starożytne Greczynki oraz mieszkanki ciepłych krajów peelingi stosowały już od tysięcy lat.
Do peelingowania stosuje się przeróżne, na ogół naturalne środki – zmielone pestki owoców, cukier, sól a nawet drobniutki piasek.
Zalety peelingu
Peelingi wspomagają naturalne złuszczanie naskórka, a konkretnie jego zrogowaciała warstwę nieco szybciej, niż czyni to natura. Peelingi poprawiają ukrwienie, likwidują przebarwienia, zmniejszają drobne blizny, wyrównują koloryt skóry. Efekty mimowolnych peelingów najlepiej widać po wakacjach spędzonych nad morzem i codziennych spacerach boso po wilgotnym, morskim piasku – cała warstwa rogowa na pietach i śródstopiu zostaje równomiernie zdarta, a skóra stóp jest niezwykle wygładzona jak po wizycie w dobrym gabinecie kosmetycznym. Zawarte w morskiej wodzie minerały oraz algi morskie dodatkowo poprawiają stan skóry i co ważne, wspomagają likwidowanie pomarańczowej skórki.
Tymczasem peeling solny jak z morskiego spa można bez trudu wykonać w domowym zaciszu samodzielnie, z dala od morza i w dowolnej porze roku. Jego przygotowanie zajmuje ledwie kilka minut, kosztuje niewiele, a efekty będą zawsze więcej niż zadowalające.
Oczywiście, zawsze można też skorzystać z gotowych peelingów – zarówno solnych, jak i innych.
Zobacz dobre peelingi do ciała – solne i inne »
Jak zrobić peeling solny?
Do zrobienia dobrego peelingu potrzebna jest przede wszystkim sól (najlepiej, jeżeli będzie to sól morska lub sól himalajska). Rodzina sól kamienna również jest doskonała, ze względu na imponującą ilość składników mineralnych, które mają dodatkowe dobroczynne działanie na skórę. Ze względu na drobne, nierozpuszczalne minerały, sól kamienna może okazać się zbyt ostra, więc najlepiej nadaje się do pięt i mocno zrogowaciałych łokci oraz kolan.
Peeling solny rozjaśniający do stóp, kolan i łokci
Czego potrzebujemy:
- Pół szklanki soli himalajskiej lub morskiej.
- Sok wyciśnięty z ćwierci cytryny.
- 2 łyżki oliwy z oliwek.
Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać. Gotową papkę kolistymi ruchami wcierać po kąpieli w wilgotne, zrogowaciałe miejsca na ciele. Po spłukaniu wodą bez środków myjących resztek peelingu – sól się rozpuści – należy delikatnie skórę osuszyć. W sytuacji mocno zrogowaciałej skóry można jeszcze dodatkowo natłuścić złuszczane obszary kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Peeling najlepiej wykonywać na noc i powtarzać co kilka dni aż do skutku.
Peeling antycellulitowy do ciała na noc
Czego potrzebujemy:
- Pół szklanki soli himalajskiej lub morskiej (jeżeli jest gruboziarnista, warto sól dodatkowo rozdrobnić tłuczkiem przez papierową torebkę).
- 5-6 łyżek oliwy z oliwek.
- Kilka kropli olejku lawendowego lub herbacianego.
Do tego peelingu najbardziej wskazana jest sól o ziarnach o średniej grubości.
W umyte, wilgotne ciało kolistymi ruchami wcierać papkę solną w skórę, idąc zawsze z kierunku od dołu do góry. Po spłukaniu resztek peelingu ciepłą lub letnią wodą (nie gorącą) skóra nie wymaga już dodatkowego natłuszczania. Zapach lawendy działa kojąco i ułatwia zasypianie. Dodatkowo lawenda oraz olejek herbaciany mają działanie aseptyczne.
Peeling energetyzujący na dzień
Czego potrzebujemy:
- Pół szklanki średnioziarnistej soli morskiej lub himalajskiej.
- 4-5 łyżek oliwy z oliwek.
- Kilka kropli olejku z pomarańczy.
Po wtarciu kolistymi ruchami od dołu do góry w wilgotną skórę peeling należy spłukać letnią lub chłodną wodą ciało trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem.Ten peeling znakomicie pobudza.Jest idealny na energetyczny poranek. Zapach pomarańczy delikatnie osnuwa ciało przez cały dzień.
Peeling solny dodatkowo znakomicie wyrównuje koloryt skóry i co ważne, zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.
Peeling solą gruboziarnistą
Uwaga: sól gruboziarnista może lekko pokaleczyć delikatną skórę, więc najlepiej nadaje się do pielęgnacji stóp, całych nóg i bioder. Skóra na dekolcie oraz twarzy może zareagować zbyt silnie, szczególnie przy oczach, więc te obszary najlepiej peelingować innymi środkami lub w ostateczności użyć soli drobno zmielonej.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania peelingów solnych są popękane naczynia krwionośne oraz drobne skaleczenia – sól może powodować nieprzyjemne szczypanie oraz skóra z ropnymi wybroczynami.
Zobacz także: