Myśl globalnie, działaj i kupuj lokalnie
Co zrobić, jeśli masz dość robienia zakupów w supermarkecie, gdzie czekają na Ciebie wątpliwej jakości pietruszka z Włoch, ziemniaki z Maroka i pomidory z Hiszpanii? Odpowiedzią może być 'namierzenie’ zaufanego rolnika, który nie posypuje obficie swoich plonów chemią wszelaką lub dołączenie się do tzw. Kooperatywy Spożywczej.
Kooperatywa Spożywcza
Kooperatywa Spożywcza to inicjatywa konsumentów, którzy chcą budować sprawiedliwą, demokratyczną i ekologiczną gospodarkę. Cel szlachetny i z długim terminem realizacji, lecz realny. Jak wygląda działalność Kooperatywy na dzień dzisiejszy? Na chwilę obecną są to tanie i ekologiczne (w miarę możliwości) zakupy. Zainteresowani konsumenci przekazują swoją listę zakupów, które później odbierają w określonym miejscu i czasie. Kooperatywa zaopatruje się w okolicznych gospodarstwach lub na giełdzie rolnej. „Kooperatywa buduje sieć producentów rolnych, z którymi współpracujemy bezpośrednio, uzyskując wpływ na sposób produkcji i jakość żywności oraz będziemy w stanie utrzymywać stosunkowo niskie ceny. Zależy nam na budowaniu z producentami bliskich relacji, opartych o wzajemne poszanowanie, dialog i sprawiedliwy handel. Już dziś zaopatrujemy się w część warzyw w zaprzyjaźnionych gospodarstwa ekologicznych. W Kooperatywie dostępna jest także spełniająca wymogi sprawiedliwego handlu kawa produkowana przez kolektywy rolnicze z Chiapas, na terenach kontrolowanych przez Zapatystów”. Warszawska Kooperatywa dodatkowo rozszerza działalność na cele społeczno-oświatowe – „kooperatywiści” odkładają 10% sumy zakupów każdej z osób na tzw. fundusz gromadzki, z którego finansują pomoc socjalną i działalność edukacyjną.
Nawet sceptycy muszą przyznać, że Kooperatywa Spożywcza ma swoje zalety, którymi są m.in.:
– świeże produkty – zwiedziły co prawda mniej świata (nie przejechały pół świata, aby trafić do supermarketu w Polsce), lecz dzięki temu mają mniej chemii i dłużej grzały się pod promieniami słońca , co korzystnie wpływa na zawartość witamin
– (zwykle) ekologiczne produkty
– wspieranie lokalnego rolnictwa
– budowanie sprawiedliwego handlu
– oszczędności dla domowego budżetu
Kooperatywa Spożywcza narodziła się w styczniu 2010 roku w Warszawie, powoli „zarażając” swoją ideą inne miasta. Oto namiary na Warszawską Kooperatywę i Kooperatywę w Białymstoku:
>> Warszawska Kooperatywa Spożywcza
>> Kooperatywa w Białymstoku